تن تبرید چیست

تن تبرید چیست

تن تبرید چیست؟

ton Refrigeration به اختصار ton R که معادل فارسی تن تبرید به اختصار تن هم گفته میشود.

بصورت مثال KW ، btu/hr ، ton R و حتی در بعضی موارد بر حسب قدرت کمپرسور که واحد hp دارد ، معیار اندازه گیری لحاظ میشود.

برای تعیین ظرفیت سیستم های تبرید تراکمی چندین واحد اندازه گیری موجود می باشد که هر کدوم از شرکت های تولیدکننده ماشین آلات صنعتی ، با واحد مخصوص به خود ، ظرفیت برودتی ( سرمایشی ) خود را ارائه میدهند.

احتمالا شما هم برای خرید چیلر ، به گوشتان چیلر چند تن میخوای ؟ خورده است.حتی مورد داشته اییم که فکر میکردند که منظور از تن چیلر ، وزن چیلر بوده و سریعا با توضیحات مختصر ، توجیحشان کرده اییم. اما اجازه بدهید بصورت کاملا ساده این معیار را توضیح دهیم .

منظور از تن تبرید چیست ؟بدان معناست که اگر یک تن یخ صفر درجه را داشته باشیم ، در مدت زمان 24 ساعت چقدر انرژی لازمست تا به آب صفر درجه تبدیل شود.

این اصطلاح در بین تولید کنندگان چیلر خیلی رایج است ، اما در بین فروشندگان کولر گازی و داکت اسپلیت به معیار btu/hr میشناسند.

احتملا موقع خرید کولر گازی به مدل های مختلف توجه کرده ایید ، مثل کولر 12000 یا 24000 که معیار مناسبی راای اندازه گیری قدرت کولری است که مشتری خریداری میکند.

اگر کولر گازی 24 هزار خریداری کرده ایید با چیلر 2 تن تبرید دقیقا یک میزان قدرت را دارد.

پس اگر چیلر مدنظر شما با ظرفیت 5 تن تبرید باشد ، ظرفیت معادلش را در بازار ، بعنوان کولر گازی 64000 میتوانید فراهم کنید.

سوال : اسب کمپرسور چه ربطی به تن تبرید چیلر دارد ؟

جواب:

خب اگر بخواهیم توضیح مهندسی بدهیم ، بهتره بگوییم هیچ ربطی ندارند. و منظور تن تبرید معیار متفاوتی از اسب کمپرسور است.

اما از دید فنی ، اکثر تولییدکنندگان چیلر در ایران ، چیلر را با ظرفیت نامی درست میکنند. مگر اینکه طبق سفارش ، چیلر را با ظرفیت واقعی طلب کنید.

در چیلر های منتاژ داخل کشور ، به اعضای هر تن تبرید ، یک اسب بخار ، کمپرسور نصب میکنند و بدان معناست که برای چیلر 5 تن تبرید نامی از کمپرسور 5 اسب بخار استفاده میشود.

برای انتخاب حرفه ایی چیلر نیز میتوانید از فروشگاه اطلاعات کامل قطعات منتاژ شده را در غالب پیش فاکتور طلب کنید و با بقیه شرکت های تولیدکننده خارجی و داخلی چیلر ، مقایسه کنید که از چه قدرت کمپرسوری استفاده میکنند ، که از ظرفیت واقعی چیلر اطمینان حاصل کنید.

سوال : ظرفیت چیلر را کجا نوشته ؟

جواب :

بر روی هر دستگاهی که قصد تهیه کردنشان را دارید ، پلاک مشخصاتی نصب است که اطلاعات کامل دستگاه بر روی آن کاملا درج شده است.از آن پلاک میتوان تن تبرید چیلر را بیابید.

به مثال زیر توجه کنید

اطلاعات یک چیلر چینی بعنوان مثال

عبارت cooling capacity به معنای ظرفیت خنککاری با میزان 136500btu/hr برابر است با چیلر 11.4 تن تبرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *