چیلر با کمپرسور مدل پیستونی بخریم یا اسکرال؟!؟

کمپرسور های چیلر انار

کمپرسور مدل پیستونی یا اسکرال

توضیح مختصر در مورد کمپرسور

در سیکل تبرید تراکمی بخار از انواع کمپرسورها، شامل روتاری، اسکرال، پیستونی، اسکرو و سانتریفیوژ، با توجه به میزان ظرفیت برودتی مورد نیاز، نوع مبرد مصرفی و عوامل دیگر استفاده می شود. بهمین خاطر تفاوت ها میان کمپرسور اسکرال و پیستونی مورد بررسی قرار میگیرید تا تفاوت ها و برتری های هر مدل را دریابیم.

سیال مبرد با فشار و دمایی پایین وارد کمپرسور می شود. در این فرایند مبرد در حالت گازی قرار دارد. از طریق افزایش تراکم به وسیله کمپرسور، فشار و دمای ماده مبرد افزایش پیدا می کند. سپس مبرد، کمپرسور را ترک کرده و وارد کندانسور می شود. به دلیل آنکه عملیات متراکم نمودن ماده مبرد توسط کمپرسور به کار (انرژی) نیاز دارد، باید از یک الکتروموتور (منبع انرژی خارجی) جهت به حرکت درآوردن  آن استفاده کنیم.

در این مقاله فقط دو نوع کمپرسور پیستونی و اسکرال مورد بررسی قرار میگیرد.

کمپرسور پیستونی

این کمرسور ها از نوع جابجایی مثبت از سیستم رفتی برگشتی بهره میبرند که با بالارفتن پیستون داخل محفظه گاز متراکم و دمش میشود، و از طرفی با پایین آمدن پیستون ، گاز داخل سیستم مکش میشود.

کمپرسور های پیستونی خود دارای دو نوع متفاوت میباشند:

 • کمپرسور قابل تعمیر : بلاک کمپرسور توسط پیچ منتاژ شده است و با توجه به نحوه منتاژ قابل دمنتاژ و تعمیر میباشد.همچنین قیمت بالای این نوع کمپرسور ها باعث شده که در مینی چیلر ها کمتر نصب شود.

. کمپرسور غیر فابل تعمیر : بدنه کمپرسور توسط جوش در فضایی کمتر منتاژ شده که دمنتاژ شدن و تعمیر آن بدلیل آسیب به بدنه و محتوات داخلش ، به امری دشوار تبدیل کرده است.طبیعتا قیمت کمتر و با صرفه تری نسبت به کمپرسور های قابل تعمیر دارند.

کمپرسور پیستونی برند کوپلند
33000 Btu Maneurop Compressore A Pistoni Mt32 Mt 32 Con R22 Refrigerante Mtz32 Mtz 32 Con R404a Refrigent - Buy 33000 Btu Congelatore Maneurop Compressore A Pistoni,2.75 Cavalli Di Potenza Chiller Pistone
کمپرسور پیستونی برند دنفوس مدل منیروپ

کمپرسور اسکرال

این نوع کمپرسور های جایجایی مثبت از لرزش دو صفحه حلزونی که بر روی هم قرار گرفته اند ، بهره میبرند و باعث اختلاف فشار مبرد در سیستم میشوند.فضای کمتری که نسبت به انواع مدل های پیستونی اشغال میکنند و همچنین مصرف برق کمتر ، باعث شده در بین مینی چیلر ها ، کمپرسور محبوب تری باشد.

نحوه شماتیک فشرده سازی گاز مبرد در کمپرسور اسکرال
Mild Steel Electric DC SM 120 Danfoss Scroll Compressor, | ID: 20479052348
کمپرسور اسکرال برند دنفوس
کمپرسور اسکرال برند کوپلند

مقایسه کمپرسور ها

نتایج این مقایسه تا حدودی تجربی و بر اساس استناد بر چند مقالات مرتبط بوده است .

با صرفه نظر از مصرف برق و قیمت موجود در بازار های فعلی ایران ، به موارد مهمتری میپردازیم که از قبیل میزان حساسیت کمپرسور ها به نوسانات برق ، میزان حساسیت کمپرسور ها به دمای هوای محیط که از رایج ترین عوامل سوختن کمپرسور ها است.

حساسیت دمایی :

با اغراق توصیف نمیکنم اما اگرچیلر در مناطق جنوبی ایران قرار است نصب شود از نصب کمپرسور های اسکرال دوری کنید.این نوع کمپرسور ها به دمای بالای 50 درجه در محیط و دمای بالای 35 درجه اواپراتور بسیار حساس و کافی است بیشتر 10 دقیقه کار کنند تا سیم پیچ داخل پوسته کمپرسور بسوزد. کمپرسور پیستونی برخلاف اسکرال بسیار مقاوم هستند و تجربه نشان داده که در شرایط مشابه محیطی ( حتی محیط خنک) دوام بیشتر ی دارند.

حساسیت نوسان برقی :

بر خلاف تیتر بالا که کمپرسور اسکرال مورد انتقاد قرار گرفت ، در این اینجا قرار است مورد ستایش قرار بگیرد.اگر در منطقه ایی فعالیت دارید که ممکن است ولتاژ برق مصرفی چیلر بین 380 الی 420 ولت نباشد ، بهتر است بطور خیلی جدی از نصب کمپرسور پیستونی منصرف شوید. طوری که کافی است 5 بار برق مصرفی چیلر برای مدت کوتاهی در محدوده غیرمجاز ولتاژ کار کند و بسوزد.(منظور قبل از این که تابلو برق چبلر با تجهیزات حفاطتی ،کمپرسور را خاموش کند).جالب است بدانید کمپرسور اسکرال به نوسانات ولتاژ بسیار مقاوم است و با خیال راحت از این نوع کمپرسور ها استفاده کنید.

لرزش :

کمپرسور های پیستونی با توجه به ذات سیستم کاری ، لرزش بیشتری نسبت به کمپرسور های اسکرال دارند.لذا با خاموش شدن و روشن شدن کمپرسور چیلر ، تمامی اتصالات و لوازم داخل چیلر را تکان دهد و به استهلاک بیاندازد. البته که با نصب لرزه گیر ها و بست زدن لوله های حساس ، میتوان این احتمال را به حداقل رساند.

پیشنهاد چیلر انار چیست ؟

با توجه به مطالب ذکر شده و شرایط مهم محیطی ، قبل از خرید به کارشناس مربوطه ، محل نصب چیلر و وضیعت برق منطقه را اطلاع دهید تا با جمع بندی نهایی چیلری را تهیه بفرمایین که خیلی دیرتر به تعمیر بیافتد.

کمپرسور پیستونی MT64

کمپرسور اسکرال zr61

۴ فکری در “چیلر با کمپرسور مدل پیستونی بخریم یا اسکرال؟!؟

  • ادمین پاسخ

   سلام و احترام
   با توجه به تجربه، از کولر گازی گرفته تا چیلر را فقط موتور پیستونی نصب کنید
   ممنون

 1. بازتاب: چیلر صنعتی – چيلر صنعتي انار

 2. بازتاب: چیلر لیزر – چيلر صنعتي انار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *