کولر ماشین چگونه عمل میکند؟

AC-Switches-and-Clutch

کولر ماشین چگونه عمل میکند؟

  1. چگونه کولر ماشین چگونه عمل میکند؟ در اینجا یک راهنمای ساده و آسان در مورد کولر خودرو آورده شده است
  2. .نظر اکثر صاحبان خودرو، سیستم AC یک رمز و راز کامل است، شما دکمه را فشار می دهید و با یک هوای خنک و طراوت مواجه می شوید..

اما آنچه در پشت صحنه اتفاق می افتد در واقع بسیار پیچیده و بسیار جالب است

بنابراین، چگونه کولر ماشین چگونه عمل میکند؟

یک سیستم AC با چرخاندن مبرد، تبدیل آن از گاز به مایع و سپس بازگشت دوباره کار می کند. در پایان این چرخه، در داخل اواپراتور در حالت گازی سرد قرار می گیرد، در این نقطه هوای بیرون روی آن دمیده می شود، خنک می شود و سپس به کابین فرستاده می شود.

برای نگاهی دقیق تر آماده اید؟

سیستم a/c خودرو
  • در این راهنما، ما هر یک از پنج جزء اصلی سیستم AC شما و نحوه استفاده از مبردها برای خنک کردن هوای بیرون قبل از رسیدن به کابین را بررسی خواهیم کرد.
  • تکس تست

بیایید با راهنما شروع کنیم!

تا ژانویه سال 2020، فریون (همچنین به عنوان R-22 شناخته می شود) مبرد اصلی بود که در اکثر سیستم های AC اتومبیل استفاده می شد. اما به دلیل تاثیر منفی آن بر محیط زیست. EPA (سازمان حفاظت از محیط زیست) واردات و تولید فریون را ممنوع کرده است.

به جای آن Refrigerant-12 (R-12) قرار دارد که تاثیر کمتری بر ازن دارد و برای استفاده در سیستم های AC خودرو تایید شده است. اگر یک وسیله نقلیه قدیمی دارید که برای R-12 طراحی نشده است، فریون بازیافتی هنوز برای مدتی در دسترس خواهد بود.

چرخه مبرد

سمت پرفشار

مرحله 1: کمپرسور

کمپرسور خودرو

یک کمپرسور AC از فولی ای که از طریق یک تسمه به میل لنگ موتور شما متصل است، خارج می شود. این 5-10 پیستون (بسته به طراحی) نیرو می دهد. آنها گاز کم فشار و دمای پایین را مکیده و آن را به گاز پرفشار و با دمای بالا فشرده می کنند.

اینکه آیا کمپرسور AC از میل لنگ برق دریافت می کند یا خیر توسط کلاچ کمپرسور کنترل می شود. این گاز سپس به جزء بعدی سیستم AC خودرو یعنی کندانسور فرستاده می شود.

مرحله 2 : کندانسور

کندانسور خودرو

زمانی که مبرد به کندانسور می رسد، به دلیل تحت فشار بودن، داغ می شود. وظیفه آن جذب این گرما و انتقال آن به خارج از سیستم AC است. شما می توانید این قسمت را به عنوان یک رادیاتور کوچک در نظر بگیرید و با عبور گاز از آن، گرما را به سمت بیرون ساطع می کند.

هوا نیز در اطراف کندانسور جریان دارد که به نوبه خود مبرد را هنگام عبور خنک می کند. این باعث متراکم شدن آن می شود که دوباره به مایعی پرفشار با دمای پایین تر تبدیل می شود. مرحله بعدی در چرخه گیرنده/خشک کن است.

مرحله 3 : منبع رسیور/درایر

منبع رسیور خودرو

گیرنده/خشک کن دارای یک نقطه ورودی و یک نقطه خروجی است. نقطه ورودی مایع پرفشار ورودی را از کندانسور می گیرد و آن را از طریق یک سری فیلترها و خشک کننده ها می فرستد.

اگر نمی دانستید، ماده خشک کن ماده ای است که آب را جذب می کند. این همان ماده ای است که در اقلامی مانند کفش و داروها برای تازه و خشک نگه داشتن آنها یافت می شود.

فیلترها زباله هایی را که ممکن است به سیستم آسیب برساند، مانند گرد و غبار، کثیفی، و ذرات فلزی را حذف می کنند و مواد خشک کننده رطوبت را از بین می برند.

چرا حذف رطوبت ضروری است؟

زیرا وقتی مبرد به شیر انبساط می رسد، آنقدر سرد است که ممکن است یخ بزند. این می تواند دریچه انبساط را مسدود کند و منجر به سیستم AC شود که به درستی کار نمی کند.

سپس مبرد از طریق نقطه خروجی به شیر انبساط فرستاده می شود. این قسمت فشار بالا سیستم AC را به پایان می رساند.

مرحله بعدی سمت کم فشار است.

سمت کم فشار

مرحله 4: دریچه انبساط

شیر انبساط خودرو

یک شیر انبساط اساساً کنترل کننده ای است برای اینکه چه مقدار مبرد مجاز است از طریق سیستم AC ادامه یابد. شما می توانید آن را شبیه به نازل انتهای شیلنگ در نظر بگیرید، آب با فشار بالا وارد می شود و با عبور از آن به صورت مه منبسط می شود.

این فرآیند نه تنها فشار را کاهش می دهد بلکه به سرعت مبرد را نیز خنک می کند.

در یک سیستم AC که دارای یک لوله دهانه است، خشک کن گیرنده با یک انباشته جایگزین می شود. مانند خشک کن گیرنده کار می کند اما در عوض بین اواپراتور و کمپرسور قرار می گیرد.

تفاوت بین لوله اوریفیس و شیر انبساط در این است که اولی دارای دهانه ثابت است. و دومی می تواند باز شدن آن را بسته به دمای اواپراتور تنظیم کند.

در این مرحله، مبرد اکنون در حالت کم فشار و دمای پایین است و تقریباً آماده خنک کردن کابین مسافر شماست. اما ابتدا باید از اواپراتور عبور کند.

مرحله 5: اواپراتور

اواپراتور خودرو

اواپراتور بسیار شبیه رادیاتور یا کندانسور عمل می کند که حاوی خطوطی است که مبرد از آن عبور می کند.

همانطور که این اتفاق می افتد، به جای دفع گرما، آن را جذب می کند و دما را به حدود 32 درجه کاهش می دهد.

به اندازه کافی عجیب، برخلاف آب که در دمای 32 درجه منجمد می شود، مبرد به جوش می آید. این آن را دوباره به حالت گاز تبدیل می کند و به آن اجازه می دهد گرمای بیشتری را جذب کند. این گاز سپس دوباره به کمپرسور AC جریان می یابد تا فرآیند دوباره شروع شود.

وقتی AC روشن است هوای سرد چگونه وارد کابین می شود؟ در حالی که مبرد در اواپراتور نشسته است، یک فن هوای بیرون را روی آن می دمد. این باعث خنک شدن آن به دلیل دمای پایین داخل می شود. سپس این هوا به عنوان یک نسیم سرد، با طراوت و مطبوع وارد کابین شما می شود.

۲ فکری در “کولر ماشین چگونه عمل میکند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *