فرآیند تهویه مطبوع

فرآیند تهویه مطبوع:

بسیاری از خانه ها در آمریکای شمالی به سیستم های تهویه مطبوع تقسیم می شوند که اغلب به عنوان هوای مرکزی شناخته می شوند. سیستم های تهویه مطبوع شامل تعدادی اجزا هستند و کاری بیش از خنک کردن هوای داخل ندارند. آنها همچنین می توانند رطوبت، کیفیت هوا و جریان هوا را در خانه شما کنترل کنند. بنابراین قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم که کولرهای گازی چگونه کار می کنند، دانستن اینکه چه چیزی یک سیستم معمولی را تشکیل می دهد مفید خواهد بود.

air-conditioning

یک سیستم تهویه مطبوع معمولی که اغلب به عنوان “تهویه مطبوع مرکزی” یا “تهویه مطبوع سیستم اسپلیت” شناخته می شود، معمولاً شامل موارد زیر است:

ترموستاتی که عملکرد سیستم را کنترل می کند

  • یک واحد بیرونی که دارای فن، کویل کندانسور و کمپرسور است
  • یک واحد داخلی (معمولاً یک کوره یا فن کویل) که کویل اواپراتور و فن را برای گردش هوای خنک قرار می دهد.
  • یک واحد داخلی (معمولاً یک کوره یا فن کویل) که کویل اواپراتور و فن را برای گردش هوای خنک قرار می دهد.
  • لوله مسی که اجازه می دهد مبرد بین واحدهای داخلی و خارجی جریان یابد
  • یک شیر انبساط مقدار مبرد وارد شده به کویل اواپراتور را تنظیم می کند
  • کانالی که اجازه می دهد هوا از یونیت داخلی به فضاهای مختلف زندگی و برگشت به یونیت داخلی گردش کند.

هوای مرکزی چگونه کار می کند؟

اکنون که درک اولیه ای از نحوه عملکرد دستگاه های تهویه مطبوع دارید، بیایید کمی عمیق تر کاوش کنیم و کل فرآیند کار را شرح دهیم.

ترموستات که معمولاً بر روی دیوار در یک مکان مرکزی در خانه نصب می شود، دمای هوای داخل خانه را کنترل و کنترل می کند. فرآیند خنک سازی زمانی شروع می شود که ترموستات احساس کند دمای هوا باید کاهش یابد و سیگنال هایی را به اجزای سیستم تهویه مطبوع در داخل و خارج از خانه ارسال می کند تا شروع به کار کنند. فن از یونیت داخلی هوای گرم را از داخل خانه از طریق کانال های هوای برگشتی بیرون می کشد. این هوا از فیلترهایی عبور می کند که در آن گرد و غبار، پرز و سایر ذرات معلق در هوا جمع می شوند. سپس هوای گرم و فیلتر شده داخلی از روی کویل اواپراتور سرد عبور می کند.

همانطور که مبرد مایع داخل کویل اواپراتور به گاز تبدیل می شود، گرمای هوای داخل به داخل مبرد جذب می شود و در نتیجه هوا هنگام عبور از روی کویل خنک می شود. سپس فن دمنده یونیت داخلی، هوای سرد را از طریق مجرای خانه به مناطق مختلف نشیمن پمپ می کند.گاز مبرد از طریق یک لوله مسی از خانه خارج می شود و به کمپرسور موجود در واحد تهویه مطبوع خارج می شود.

کمپرسور را به عنوان یک پمپ الکتریکی بزرگ در نظر بگیرید. کمپرسور گاز مبرد را تحت فشار قرار می دهد و مبرد را به کویل کندانسور واحد خارجی می فرستد. یک فن بزرگ هوای بیرون را از طریق کویل کندانسور می‌کشد و به هوا اجازه می‌دهد انرژی گرمایشی خانه را جذب کرده و آن را در بیرون آزاد کند. در طی این فرآیند، مبرد دوباره به مایع تبدیل می شود. سپس از طریق یک لوله مسی به سمت واحد داخلی حرکت می کند، جایی که از یک دستگاه انبساط عبور می کند، که جریان مبرد را به کویل اواپراتور تنظیم می کند. مبرد سرد سپس گرمای بیشتری را از هوای داخل خانه جذب می کند و چرخه ادامه می یابد.

انواع تهویه مطبوع:

همانطور که می بینید، پرسیدن این سوال “کولرهای گازی چگونه کار می کنند” می تواند به توضیح بسیار ساده یا بسیار پیچیده منجر شود. در توصیف انواع تهویه مطبوع نیز همینطور است. و از آنجایی که فضاهای نشیمن داخلی در اشکال و اندازه‌های گوناگونی هستند، از خانه‌های کوچک جدید امروزی گرفته تا املاک 30000 فوت مربعی، سیستم‌های تهویه مطبوع مسکونی نیز در سبک‌ها و پیکربندی‌های مختلف برای مطابقت در دسترس هستند. سه نوع اصلی وجود دارد – تهویه مطبوع سیستم اسپلیت، تهویه مطبوع بسته بندی شده و تهویه مطبوع بدون کانال. هر کدام کاربردهای تخصصی خود را دارند، اما همه آنها اساساً یک کار را انجام می دهند – آن را در داخل خانه خود خنک کنید. نوع سیستم خنک کننده ای که برای شما بهترین کارایی را دارد به موقعیت جغرافیایی، اندازه و محدودیت های فیزیکی خانه و نحوه استفاده از آن بستگی دارد.

تهویه مطبوع سیستم اسپلیت:

سیستم اسپلیت متداول ترین پاسخ را برای این سوال ارائه می دهد که “هوای مرکزی چیست؟” این سیستم ها هم شامل یونیت داخلی و هم واحد خارجی می شوند. واحد داخلی، معمولا یک کوره یا یک فن کویل، شامل کویل اواپراتور و فن دمنده (هواگیر) است که هوا را در سراسر خانه به گردش در می آورد. یونیت خارجی کمپرسور و سیم پیچ کندانسور را نگه می دارد.

سیستم های تهویه مطبوع سیستم اسپلیت گزینه های مختلفی از جمله سیستم های تک مرحله ای پایه، سیستم های دو مرحله ای کم صداتر و کارآمدتر و سیستم های چند مرحله ای کم صداترین و کم مصرف ترین را ارائه می دهند. سیستم تهویه مطبوع سیستم اسپلیت کنترل دمای ثابت و قابل اعتمادی را برای کل خانه ارائه می دهد. و از آنجایی که سیستم از فیلترهایی در هواگیر داخلی استفاده می کند، می تواند هوای شما را در حالی که خنک می کند، تمیز کند.

کولر گازی بسته بندی شده:

سیستم‌های بسته‌بندی راه‌حل‌های همه‌جانبه هستند که به این سؤال پاسخ می‌دهند که هوای مرکزی چیست؟ سیستم های بسته بندی شده شامل کویل اواپراتور، فن دمنده، کمپرسور و کویل کندانسور همه در یک واحد می باشد. آنها زمانی که فضای کافی در اتاق زیر شیروانی یا کمد برای واحد داخلی یک سیستم تهویه مطبوع سیستم اسپلیت وجود ندارد، به خوبی کار می کنند. همچنین در مناطقی که نصب روی پشت بام ترجیح داده می شود، انتخاب خوبی هستند. مانند سیستم های اسپلیت، سیستم های بسته بندی شده هوای گرم را از خانه، از طریق مجاری هوای برگشتی، به بخش کویل اواپراتور می کشند. هوا از روی کویل اواپراتور عبور می کند و هوای خنک تر از طریق کانال های هوای تامین به خانه باز می گردد. و مانند یک سیستم اسپلیت، گرمای ناخواسته از طریق سیم پیچ کندانسور به بیرون آزاد می شود.

سیستم های بسته بندی نیز گزینه های متنوعی را برای ارائه بهره وری انرژی بهتر ارائه می دهند. آنها در سیستم های دو مرحله ای و سیستم های تک مرحله ای موجود هستند. مدل های با راندمان بالاتر شامل فن های دمنده چند سرعته است. در ایالات متحده، سیستم های بسته بندی شده بیشتر در مناطق جنوب و جنوب غربی کشور رایج است.

کولر گازی بدون کانال:

سیستم‌های بدون داکت به عنوان سیستم‌های هوای مرکزی در نظر گرفته نمی‌شوند، زیرا آنها خنک‌کننده‌ای را به مناطق خاص و هدفمند در خانه ارائه می‌کنند. آنها نیاز به نصب تهاجمی کمتری دارند زیرا همانطور که از نام آنها پیداست، برای توزیع هوای سرد به کانال کشی متکی نیستند. مانند سیستم‌های اسپلیت، سیستم‌های بدون کانال شامل یک واحد خارجی و حداقل یک واحد داخلی است که توسط لوله‌های مبرد مسی به هم متصل می‌شوند. در یک سیستم بدون کانال، هر واحد داخلی طوری طراحی شده است که هوای خنک را فقط برای اتاقی که در آن نصب شده است، ارائه دهد. یونیت داخلی را می توان روی دیوار، سقف یا روی زمین نصب کرد.

برخی از سیستم‌های بدون کانال می‌توانند شامل چندین واحد داخلی متصل به یک واحد خارجی باشند. صرف نظر از تعداد واحدهای داخلی، عملکرد مشابه سیستم اسپلیت است. یونیت داخلی شامل یک کویل اواپراتور و فن دمنده است تا هوای گرم را از اتاق بیرون بکشد، از روی کویل اواپراتور خنک کند، سپس هوای خنک‌تر را به اتاق بازگرداند. مبرد از طریق لوله مسی به واحد بیرونی که در آن کمپرسور و سیم پیچ کندانسور قرار دارند می گذرد. گرما از داخل از طریق سیم پیچ کندانسور در فضای باز آزاد می شود. مبرد به واحد داخلی باز می گردد و چرخه ادامه می یابد.

این سیستم‌های انعطاف‌پذیر، راحتی دقیق را در مناطقی که واحدهای داخلی قرار می‌دهند، ارائه می‌کنند. آنها همچنین مانند یک سیستم منطقه بندی با ارائه کنترل دمای جداگانه بر روی هر اتاق جداگانه عمل می کنند. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک دفتر کار خانگی خنک تر اما یک اتاق خواب گرم تر داشته باشید، یک واحد بدون کانال در هر اتاق نصب کنید. اکنون می توانید بسته به نیازهای راحتی خود، دماهای مختلفی را در هر منطقه تنظیم کنید.

صرف نظر از اینکه چه نوع سیستمی برای خانه یا ملک شما کار می کند، با دانستن پاسخ “کولرها چگونه کار می کنند؟” می تواند به شما کمک کند سیستمی را انتخاب کنید که بیشترین منطق را داشته باشد. و به شما این امکان را می‌دهد که انتخاب‌هایی را که پیمانکار HVAC ارائه می‌دهد، بهتر درک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *