اتاق تمیز چیست؟

اتاق تمیز

اتاق تمیز چیست؟

اتاق تمیز چیست

اتاق تمیز که معمولاً در تولید یا تحقیقات علمی استفاده می شود، یک محیط کنترل شده است که دارای سطح پایینی از آلاینده ها مانند گرد و غبار، میکروب های موجود در هوا، ذرات آئروسل و بخارات شیمیایی است.به طور دقیق، اتاق تمیز دارای سطح کنترل شده ای از آلودگی است که با تعداد ذرات در متر مکعب در اندازه ذرات مشخص مشخص می شود. هوای محیط بیرون در یک محیط شهری معمولی حاوی 35000000 ذره در متر مکعب، 0.5 میکرون و قطر بزرگتر است که مطابق با اتاق تمیز ISO 9 است که در پایین ترین سطح استانداردهای اتاق تمیز قرار دارد.

نمای کلی اتاق تمیز

اتاق‌های تمیز عملاً در هر صنعتی استفاده می‌شود که ذرات کوچک می‌توانند بر فرآیند تولید تأثیر منفی بگذارند. آنها از نظر اندازه و پیچیدگی متفاوت هستند و به طور گسترده در صنایعی مانند ساخت نیمه هادی ها، داروسازی، بیوتکنولوژی، تجهیزات پزشکی و علوم زیستی، و همچنین تولید فرآیندهای حیاتی رایج در هوافضا، اپتیک، ارتش و وزارت انرژی استفاده می شوند.

اتاق تمیز به هر فضای محدودی گفته می شود که در آن تمهیداتی برای کاهش آلودگی ذرات و کنترل سایر پارامترهای محیطی مانند دما، رطوبت و فشار در نظر گرفته شده است. جزء کلیدی فیلتر هوای ذرات با کارایی بالا (HEPA) است که برای به دام انداختن ذرات 0.3 میکرون و بزرگتر استفاده می شود. تمام هوای تحویل داده شده به اتاق تمیز از فیلترهای HEPA عبور می کند، و در برخی موارد که عملکرد تمیزی دقیق لازم است، از فیلترهای ذرات بسیار کم هوا (ULPA) استفاده می شود.

پرسنلی که برای کار در اتاق‌های تمیز انتخاب می‌شوند، آموزش‌های گسترده‌ای را در زمینه تئوری کنترل آلودگی می‌گذرانند. آنها از طریق قفل های هوا، دوش هوا و/یا اتاق های روتختی وارد اتاق تمیز می شوند و از آن خارج می شوند و باید لباس های مخصوصی بپوشند که برای به دام انداختن آلاینده هایی که به طور طبیعی توسط پوست و بدن تولید می شوند طراحی شده است.

بسته به طبقه‌بندی یا عملکرد اتاق، لباس‌های پرسنل ممکن است به اندازه کت‌های آزمایشگاهی و توری‌های مو محدود باشند، یا به وسعتی که به طور کامل در لباس‌های خرگوش چند لایه با دستگاه تنفسی خود پوشیده شده باشند.

لباس اتاق تمیز برای جلوگیری از انتشار مواد از بدن پوشنده و آلوده کردن محیط استفاده می شود. خود لباس اتاق تمیز نباید ذرات یا الیاف را برای جلوگیری از آلودگی محیط توسط پرسنل آزاد کند. این نوع آلودگی پرسنل می تواند عملکرد محصول در صنایع نیمه هادی و داروسازی را کاهش دهد و به عنوان مثال می تواند باعث ایجاد عفونت متقاطع بین کارکنان پزشکی و بیماران در صنعت مراقبت های بهداشتی شود.

لباس‌ها شامل چکمه، کفش، پیش‌بند، روکش ریش، کلاه بافی، روپوش، ماسک صورت، روپوش/کت‌های آزمایشگاهی، روپوش، دستکش و تخت انگشتی، توری مو، مقنعه، آستین و روکش کفش است. نوع لباس مورد استفاده باید منعکس کننده مشخصات اتاق تمیز و محصول باشد. اتاق‌های تمیز سطح پایین ممکن است فقط به کفش‌های مخصوصی نیاز داشته باشند که کفی کاملاً صاف داشته باشند که در گرد و غبار یا کثیفی ردیابی نمی‌شوند. با این حال، ته کفش نباید خطر لغزش ایجاد کند زیرا ایمنی همیشه اولویت دارد. برای ورود معمولاً یک لباس اتاق تمیز لازم است. اتاق‌های تمیز کلاس 10000 ممکن است از لباس‌های ساده، روکش‌های سر و چکمه استفاده کنند. برای اتاق‌های تمیز کلاس 10، پوشیدن لباس‌های دقیق با پوشش زیپ‌دار، چکمه، دستکش و محفظه کامل ماسک مورد نیاز است.

پوشش مخصوص اتاق تمیز

اصول جریان هوای اتاق تمیز

اتاق‌های تمیز با استفاده از فیلترهای HEPA یا ULPA با استفاده از اصول جریان هوای آرام یا متلاطم، هوای بدون ذرات را حفظ می‌کنند. سیستم های جریان هوای آرام یا یک طرفه، هوای فیلتر شده را در یک جریان ثابت به سمت پایین هدایت می کنند. سیستم های جریان هوای آرام معمولاً در 100٪ سقف برای حفظ جریان ثابت و یک طرفه استفاده می شوند. معیارهای جریان آرام به طور کلی در ایستگاه های کاری قابل حمل (هودهای LF) بیان می شود و در ISO-1 تا اتاق های تمیز طبقه بندی ISO-4 الزامی است.

طراحی مناسب اتاق تمیز، کل سیستم توزیع هوا را شامل می شود، از جمله مقرراتی برای برگشت هوای پایین دستی کافی. در اتاق‌های جریان عمودی، این به معنای استفاده از هوای کم دیواره در اطراف محیط منطقه است. در کاربردهای جریان افقی، نیاز به استفاده از برگشت هوا در مرز پایین دست فرآیند دارد. استفاده از بادگیرهای سقفی با طراحی مناسب سیستم اتاق تمیز متناقض است.

طبقه بندی اتاق تمیز

اتاق های تمیز بر اساس میزان تمیزی هوا طبقه بندی می شوند. در استاندارد فدرال 209 (A تا D) ایالات متحده، تعداد ذرات مساوی و بزرگتر از 0.5 میکرومتر در یک فوت مکعب هوا اندازه گیری می شود و از این تعداد برای طبقه بندی اتاق تمیز استفاده می شود. این نامگذاری متریک در جدیدترین نسخه 209E استاندارد نیز پذیرفته شده است. استاندارد فدرال 209E در داخل کشور استفاده می شود. استاندارد جدیدتر TC 209 از سازمان استاندارد بین المللی است. هر دو استاندارد یک اتاق تمیز را بر اساس تعداد ذرات موجود در هوای آزمایشگاه طبقه بندی می کنند. استانداردهای طبقه بندی اتاق تمیز FS 209E و ISO 14644-1 به اندازه گیری ها و محاسبات خاصی از تعداد ذرات برای طبقه بندی سطح تمیزی اتاق تمیز یا منطقه تمیز نیاز دارند. در انگلستان، استاندارد بریتانیایی 5295 برای طبقه بندی اتاق های تمیز استفاده می شود. این استاندارد قرار است توسط BS EN ISO 14644-1 جایگزین شود.

اتاق های تمیز بر اساس تعداد و اندازه ذرات مجاز در هر حجم هوا طبقه بندی می شوند. اعداد بزرگ مانند “کلاس 100” یا “کلاس 1000” به FED_STD-209E اشاره دارند و تعداد ذرات با اندازه 0.5 میکرومتر یا بزرگتر مجاز در هر فوت مکعب هوا را نشان می دهند. استاندارد همچنین اجازه درونیابی را می دهد، بنابراین می توان به عنوان مثال توصیف کرد. “کلاس 2000.”

اعداد کوچک به استانداردهای ISO 14644-1 اشاره دارد که لگاریتم اعشاری تعداد ذرات 0.1 میکرومتر یا بزرگتر مجاز در هر متر مکعب هوا را مشخص می کند. بنابراین، برای مثال، اتاق تمیز ISO کلاس 5 حداکثر 105 = 100000 ذره در متر مکعب دارد.

هر دو FS 209E و ISO 14644-1 روابط log-log بین اندازه ذرات و غلظت ذرات را فرض می کنند. به همین دلیل، چیزی به نام غلظت ذرات صفر وجود ندارد. هوای معمولی اتاق تقریباً کلاس 1000000 یا ISO 9 است.

سیستم تهویه مطبوع اتاق تمیز

فناوری هوای پاک در طراحی و ساخت سیستم گرمایش، سرمایش و تهویه “درست” برای عملیات اتاق تمیز شما در طیف گسترده ای از صنایع ماهر است. و دریافت مشخصات و طراحی درست در اولین بار بسیار مهم است زیرا تهویه مطبوع در چارچوب یک ساختمان ادغام شده است و تغییرات را هم زمان بر و هم پرهزینه می کند. علاوه بر این، طراحی، نصب، راه‌اندازی و صلاحیت سیستم‌های HVAC اتاق تمیز یکی از ملاحظات اصلی در بسیاری از صنایع، به‌ویژه برای تأسیسات تولید داروسازی، بیوتکنولوژی است. با در نظر گرفتن این شرایط ، چیلر انار یک سیستم سفارشی و منطبق برای کمک به حفظ محیط تمیز هر اتاق ، با اجازه دادن حجم مناسب هوای تمیز به هر اتاق در دما و رطوبت دقیق ، مطابق با نیاز شما ایجاد خواهد کرد. بخش های زیر اجزای یک سیستم مدیریت هوای اتاق تمیز را تشریح می کند.

واحد های هواساز

چیلر انار با تولید چیلر های تراکمی در تناژ مناسب سیستم هواساز ، میتواند با کمترین صدا ، بالاترین راندنمان را داشته باشد.استفاده از چیلر در سیستم سرمایشی هواساز ها ، باعث میشود ضمن ورود هوای تاژه ، میزان رطوبت را کنترل کرد.

استفاده از دستگاه چیلر بجای سیستم های سرمایشی مستقیم DX ، لرزش ها و نویزهای آزاردهنده در سیستم را برای مصرف کننده کاهش میدهد.

همچنین بر اساس تجربه ، استفاده از چیلر تراکمی برای هواساز های اتاق تمیز ، شرایط تعمیر و نگهداری را بسیار آسوده گردیده است.

چیلر هواساز اتاق تمیز

۲ فکری در “اتاق تمیز چیست؟

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.